84 km
17. 7. 2024
Náročnost: Velká
Převýšení: 1000 m
Terén: Lesní a polní cesty, asfaltky
Plzeň-Pod Záhorskem - Rooseveltův most - centrum Plzně - po levém břehu Radbuzy býv. plovárna - Malostranský most - Škoda park - Hradiště - Čechurov - Černice - Městský les - chatová oblast pod Radyní - Nezbavětice - Chválenice - Olešná - Žákava - po CT 315 Spálené Poříčí - po zelené Hořehledy, Planiny, Dvůr, Křtí, Míšov - Atom muzeum Javor 51 - Číčov - Těnovice - Lipnice - po CT 2040 Kornatice, Hádek - Neslívský rybník - Svidná - po zelené Sedlec - Starý Plzenec - Koterov - Božkov - Lobezský park - Rokycanská - Prazdroj - Lochotínská lávka - Rondel - Pod Záhorskem
Zatímco v pondělí jsem vyjížděl docela pozdě, dnes, ve středu, jsem se nachystal dopředu a vyrážím už po čtvrté hodině, abych stihl dojet až do Brd k Atom muzeu. Jedu k Rooseveltovu mostu, pak přes náměstí Republiky k Radbuze a poté po jejím levém břehu proti proudu přes bývalou plovárnu až k Malostranskému mostu. Zde přejedu na pravý břeh a pokračuji přes Škoda park po CT 3 k Vokounově lávce, před níž se dá mezi zábradlím a skalkou projet na pěšinku vedoucí do Hradiště. Sice je poškozena konstrukcí schodů, takže se zkomplikoval průjezd, ale stále lepší než jet po asfaltu, takže ji využívám. Nějak jsem zapomněl, že chci na Bručnou, tak objedu hradiště s malým "h" a stoupám ke Kostincově ulici. Dříve tudy do Černic vedla žlutá turistická trasa, teď už je to ulicemi Do Zámostí, Zadní cesta a Ke Kovářské stráni neznačeno. Poté jedu po silnici k Olympii, pod dálnicí vede naštěstí chodní, takže ho v hustém provozu vždy využívám. Za dálnicí se konečně mohu vydat do přírody v Městském lese. Stoupám k občerstvení Krmelec a pak neznačenou cestou k chatové osadě pod Radyní. Na kraji lesa, kopírujíc zhruba trasu budoucího obchvatu Losiné, na který se z tohoto pohledu netěším, jelikož mu padnou za oběť pěkné lesy a četné cesty, jedu až k Bambousku, kde malá lesní pěšinka ústí na silnici do Šťáhlav. Jedu po silnici jen za zatáčku, na kraj lesa, kde ústí ulice z Losiné, a tentokrát sjíždím na louku. Po louce se dá jet tak nějak všude, sám ještě nevím jistě, kudy je to nejlepší, ale zdá se, že jsem nezvolil úplně špatně. Uprostřed je vysekaný prostor, nejspíš letiště pro letecké modeláře, od něj vede vyježděná stopa k polní cestě mezi Plzencem a Nezbavěticemi. A do těch já práve mířím. Překonám frekventovanou úskou silnici I/19 a sjíždím do vsi. poté po silnici do Chválenic, kde projedu mezi baráky na silničku do Nezvěstic. Z té se dá ještě asi po kilometru sjezdu odbočit na menší cestu kolem takového domácího motokrosového tréninkového okruhu a dojet po vymlěté štěrkoasfaltce do Olešné. Z tohoto směru míjím brod v Nezvěsticích a nikdy nepřestanu litovat toho, že vyasfaltovali krásnou pěšinku přes Úslavu. No už je to tak, že se zbytečně plýtvá našimi penězmi pro zhoršení našeho prostředí. Tak aspoň že podél silnice postavili oddělenou cyklostezku do Žákavy, i když tu nikdy nebyl žádný provoz cyklistů a ani vozidel na silnici.
Ze Žákavy pokračuji stoupáním směrem na Štítov. Na kraji lesa odbočuji doleva po CT 315 a sjíždím k chatám u Bradavy. Tato cyklotrasa je moc pěkná cesta, škoda že je skoro celou cestu asfaltová. Ze Spáleného Poříčí pojedu po zelené, ke Hvížďalce se jede pěkně, poté ale dobře vím, žen na pravé straně bradavy to není ideální. Už jsem tam ale léta nejel, tak si to nevybavují tak jasně. Alternativou je ale asfaltka po CT 315, to nepřipadá v úvahu. Stezka po zelené ale opravdu není sjízdná, jednak kvůli roklím, zadruhé kvůli popadaným stromům. Projedu Hořehledy a stále po zelené se vydávám do nekonečného stoupání na Planiny. Vždycky už to skoro vypadá, že jste nahoře, ale pak znovu přijde prudší část. Jede se ale dobře, ve stínu a navíc už jednou nohou v Brdech, tedy ve vyšší nadmořské výšce. Pro mě překvapivě pokračuji po zelené i nadále ke Dvoru, kde je pěkná, ale vybydlená a tajemná budova, její původní účel jsem nedohledal. Kolem ní se stáčím k severovýchodu a po štěrkové cestě mířím k rozcestí Křtí. Po tomto rozcestí stále mírně klesám, už po menší nezpevněné cestě k brodu přes Bradavu. Těží se tu dřevo, takže cesta je rozježděná a bahnitá. Za brodem se ještě zmenšuje a já doufám, že to půjde i nadále na kole. Teď stoupám k homoli před Míšovem. terén je poměrně těžký, ale je tu krásně, za chvíli navíc vyjedete na kraj lesa a máte rozhled po brdských loukách.
Gril v Míšově nevyužiju a když vyjíždím na neznačenou polní cestu z části Bělehrad, vrací se mi vzpomínky, že tady to nepůjde tak snadno. Překvapivě hezká cesta záhadně končí na louce přede mnou. Zajedu tedy do lesa, jinak to ani nejde. Chvíli hledám, který z náznaků cest bych měl využít. Nakonec ale stejně skončím ve volném terénu a jedu prostě nejproostupnější částí lesa. Měl bych dojet k příčné cestě, což se stalo, jsou to ale spíš zarostlá koryta plná kaluž. O kousek dále odbočím na cestu směřující do Číčova a budu hledat, kudy by se dalo projet k muzeu. Z nějakého neznámého důvodu je tu několik plotů. Celý areál ale oplocený není, dá se tu projet i těžkou technikou, ale jen na několika místech. Jenu z těch cest zvolím a díky bohu jsem se trefil správně a dojedu k Atom muzeu Javor 51 a rovnou k jeho východu, který je hezčí než vstup. Objedu to i z druhé strany, ale brzy musím zas dál, už je dost hodin. Vracím se tedy zpět na severní část oploceného areálu na cestu do Číčova. To bude evidentně další průšvih. Dobře si pamatuji, že se tu jelo podél plotu. Ten je tu pořád, ale cesta mezi ním a lesem už zarostla. Naštěstí jsou tu nějaké náznaky cest na druhé straně. Ukázalo se, že se dá projet po nějaké pastvině a jsem rád, že to vůbec jde. Až když se k lesu přivede CT 315, cesta se objeví, pro změnu rovnou asfaltová. V Číčově jste pak co by dup. Za vsí pokračuji kousek na Lučiště, kde po kilometru odbočuje polní cesta vlevo. Už jsem po ní několikrát jel, jednou byla nic moc, podruhé čistý průjezd. Dnes to vypadá nadějně, ale jen asi prvních 300 m. Pak se cesta úplně ztrácí. Pole jsou nesklizená, cesta po krk zarostlá. Chvíl to drtím na sílu, ale pak už to dál nejde a musím kolo nést. To přeci nemůže trvat dlouho...no, může. Více jak kilometr jsem se trápil tímhle zarostlým úvozem, než jsem se dostal na cestu před Těnovicemi. Rád potom jedu po silnici do Lipnice a po rychlé štěrkové cestě CT 2400 do Kornatic. No, ona je asfaltová od trati.
Za Kornaticemi me na CT 2400 čeká stoupání před Hádkem, poté už mírný dlouhý sjezd až k Neslívskému rybníku. Ještě kouske pak pojedu po silničce, než odbočím na zkratku lesem pod Svidnou. Chvíli jsem uvažoval, že pojedu přes Melicharku, ale už je dost pozdě, tak volím raději na jistotu po CT 2154 přes Svidnou a k rokycanské silnici. Po zelené pak sjíždím do Sedlce. Na pravém břehu Úslavy mezi Sedlcem a Plzencem už se zrušili dvě pěkné cesty, takže teď jezdím po poslední, té pro rybáře, přímo podél řeky. Za Starým Plzencem jedu nejprve po louce, až když už to jinak nejde, pokračuji po cyklstezce do Koterova. Pak už celkem klasicky Koterovem Břidlicovou ulicí, polní cestou k lávce přes Úslavu, za lávkou znovu doprava mimo asfalt podél řeky, přes Božkovský potok, po pravém břehu řeky do Lobezského parku. Pak už jen kolem Prazdroje do centra Plzně a těsně před tmou pod Záhorskem.
Celkem 84 km s převýšením 1000 m. To vlastně není moc, na to, že jsem byl v Brdech. Průměrná rychlost rychle klesla na 18,9 km/h v místech, kde jsem se musel pěšky prodírat porostem, jinak to byl ale opět pěkný výlet.